Ezan Duası FaziletiEzan duası fazileti, Peygamber Efendimiz (asm) bizlere öğrettiği dualardan bir tanesidir ve bazı hadislerde bu duanın faziletlerinden bahsedilmiştir. 
Abdullah bin Amr bin As (ra) bildirmiştir: Peygamber Efendimiz (asm) buyurdu ki ''Müezzinin ezanını işittiğiniz vakit sizde ezanı tekrar ediniz. Sonra bana salat ve selam okuyunuz. Çünkü her kim bana bir salat okursa, Allah ona on defa rahmet nazarıyla teveccühte bulunur. Sonra Allah'tan benim için bir vesileyi isteyiniz. Çünkü vesile Cennette bir derecedir ki o Allah'ın kullarından yalnızca birine layık olur. Benim o olduğumu umuyorum. Her kim benim için vesileyi isterse ona şefaatim ulaşır.''

Cabir bin Abdullah (ra) dedi ki: Resulullah Efendimiz (asm) buyurdu ki: ''Her kim ezanı işittiği zaman 'Allahümme Rabbe hâzihi’d-da’vete’t-tâmmeti ve’s-selâti’l-kâimeti âti Muhammedeni’l-vesîlete ve’l-fadîlete ve’b’ashü mekâmem-mahmûdeni’llezî veadtehû.' (Manası:Ey bu mükemmel davetin ve namaz duruşu emrinin sahibi Allah'ım! Efendimiz Muhammed'e (asm) vesileyi ve yüksek dereceleri ver.
Ezan Duası Fazileti

Ve ona vaad ettiğin Makam-ı Mahmud'a ulaştır.) diye dua ederse benim şefaatim kıyamet günün de ona hak olur.

Ezan duası ayetten iktibas edilen 'İNNEKE L TUHLİFU’L-MΒÂD' (şüphesiz sen sözünden dönmezsin) denilerek bitirilir.
Vesile üstteki hadiste de belirtildiği gibi cennette çok üst bir makamdır. Makam-ı Mahmud ise her lisanın övgü ve yüceltmesine layık makam demektir. o makamda olana ilk yaratılan insandan son yaratılacak insana kadar tüm insanlık över ve yüceltir. Makam-ı Mahmut şefaat makamıdır. Bu makam Resulullah Efendimiz (asm) 'e ihsan olunmuştur.

Ezan İslam'ın temel prensiplerini kendinde taşıyan kutsal bir çağrıdır. Ezan okunan vakitler ise duaların kabul olduğu önemli zaman dilimleridir. Bu önemli zamanları bizzat Peygamber Efendimiz (asm)' in bizlere öğretmiş olduğu ezan duasını okuyarak onun sünnetine uymak ve bu duayla inşallah kıyamet günü Peygamber Efendimiz (asm)'nin  şefaatine nail olmak biz müminler için son derece önemlidir.

Yayınlanma Tarihi : 26.02.2015 07:54:43

Ezan Duası Fazileti Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

9 Yorum Yapılmış "Ezan Duası Fazileti"

ali can

Cevap Sayısı: 1
çok güzel bir dua. siz de okuyup ezberleyin.

2014-07-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

murat kara

Cevap Sayısı: 0
Allahumme Rabbe hazihid-davetit-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîah. Vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tühlifül-mîâd

Anlamı
Ey şu tam davetin ve vakti gelen namazın sahibi olan Rabbim Muhammed aleyhisselâma şefâat vesîlesini ve üstünlüğünü ver. Ve onu kendisine vadetdiğin makam-ı mahmûda ulaştır
ben böyle biliyorum sizin yazdığınız mı eksik benim yazdığım mı fazla :Bu önemli Allah rızası için araştırın doğrusunu yapana elbette rabbimin mükafatı büyük olacaktır.A.e.olunuz..

2014-01-13 / Kullanıcı oyu: 4,5

ömer faruk

Cevap Sayısı: 0
PEKİ HOCAM . TÜRKİYE DE NEDEN EZANA VEDDERECETE RAFİATİL ALİYEH EKLENİYOR. HADİSTE OLMAYAN BİR ŞEYİ EKLEMEK CAİZ MİDİR ?

2013-08-13 / Kullanıcı oyu: 4,5

rahime

Cevap Sayısı: 0
allah razı olsun çok faydası oldu bundan sonra inşallah ezan duasını okuyacam

2013-08-07 / Kullanıcı oyu: 4,5

hkoç

Cevap Sayısı: 0
Şu an ezberledim.çok zormuş gibi görünebilir.kulak alışkanlığı var zaten.ben beş dakikada ezberledim.Peygamberimizin şefatine nail olmak için
sizde hemen ezberleyin.

2013-08-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

burak

Cevap Sayısı: 0
Çok güzel allahın izniyle ezberleyecegim

2013-07-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

davut demirci

Cevap Sayısı: 0
ezanı muhammed bitince duasını okuyorum. İnşallah dualarımız kabul olur. Resulullah (sallalahu aleyhi vesellem) anamıza babamıza bizlere ve ümmeti muhammete şefahatçı olur. amin

2013-07-07 / Kullanıcı oyu: 4,5

okan can öztürk

Cevap Sayısı: 0
çok güzel bir dua

2013-06-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Ezan Duası Fazileti hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Ezan Duası Fazileti konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Ezan Duası, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018